Türk Konseyi Genç Diplomatlar 5.Ortak Eğitim Programı

 

25 Haziran-7 Temmuz 2018 - Ankara

Akademimizin Türk Konseyi Sekretaryası ile birlikte düzenlediği Türk Konseyi 5. Genç Diplomatlar Eğitim Programı 25 Haziran - 7 Temmuz tarihleri arasında 5 ülkeden 22 genç diplomatın katılımıyla Ankara, Kastamonu ve İstanbul'u kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir.

Dışişleri Bakanlıkları arasında Türk Konseyi 3. Zirvesi’nde imzalan İşbirliği Protokolü’nün ilgili maddeleri uyarınca, Genç Diplomatlar Ortak Eğitim Programı Türk Konseyi’nin çalışmalarına dâhil edilmiştir. Bu çerçevede, Türk Konseyi Genç Diplomatlar Ortak Eğitim Programın birincisi, ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü sırasıyla, 13-25 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’de, 1-15 Mart 2015 tarihinde Azerbaycan’da, 23 Mayıs-5 Haziran 2016 tarihinde Kazakistan’da ve 3-16 Temmuz 2017 tarihinde Kırgızistan’da düzenlenmiştir.

Ülkemizde 2. Kez düzenlenen programda genç diplomatlara, Ülkemizin dış politikasına ilişkin konuların yanı sıra; genel diplomasi, genel Türk tarihi, uluslararası örgütler hukuku, müzakere teknikleri konularına ilişkin konferanslar verilmiştir.

Ankara’da bulundukları süre içerisinde Anıtkabir, TİKA ve Türksoy’a ziyarette bulunan heyet, programın kültür kısmında 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da Atatürk Anıtı, Şehit Şerife Bacı, Litografi-El Sanatları Çarşısı, İsmailbey Külliyesi, Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi, Livapaşa Konağı, Etnografya Müzesi, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi, Arkeoloji Müzesi, Saat Kulesi, Yakupağa Külliyesi ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yeralan ve Kasaba köyünde bulunan Mahmutbey Camii'ni; İstanbul’da ise Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Yerabatan Sarnıcı ve Kapalı Çarşı’yı görme imkanı bulmuştur.